A tűzvédelmi szakvizsga

A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól szóló, jelenleg hatályos 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet 1. számú melléklete szerint jelenleg az alábbi témakörökben szervezünk és bonyolítunk le tűzvédelmi szakvizsga tanfolyamot és tűzvédelmi szakvizsgáztatást:

Nysz.: Sz053/1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16/11/2021.

A tűzvédelmi szakvizsgához kötött foglalkozási ágakat és munkaköröket a 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet 1. melléklete tartalmazza:

1. Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők.

2. A fokozozttan tűz- vagy robbanásveszélyes tűzveszélyességi osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari vagy szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzők.

3. Éghető gáz lefejtését, töltését, kiszolgálását, továbbá autógáz kiszolgálását végzők.

4. Tűzgátló, füstgátló nyílászáró-szerkezetek beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők.

5. Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők.

6. Pirotechnikai szakbolti eladók, raktárkezelők, terméküzemeltetők, anyag- és termékgyártás-vezetők.

7. Tűzoltó készülékek karbantartását végzők.

8. Beépített tűzjelző berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők.

9. Beépített tűzoltó berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők.

10. Beépített tűzjelző berendezéseket tervezők, a kivitelezésért felelős műszaki vezetők, valamint az üzembe helyező mérnökök.

11. Beépített tűzoltó berendezéseket tervezők, a kivitelezésért felelős műszaki vezetők, valamint az üzembe helyező mérnökök.

12. Tűzállóságot növelő bevonati rendszerek alkalmazását, karbantartását végzők.

13. Beépített hő- és füstelvezető rendszerek telepítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők.

14. Erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát végzők.

15. Tűzgátló tömítések beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők.

16. Tűzállóságot növelő burkolatok beépítését, karbantartását végzők.

Tanfolyamaink, oktatási formáik

A tűzvédelmi szakvizsgára felkészítő képzés szervezett előadások keretei között megtartandó oktatási óraszámok:

A tűzvédelmi szakvizsga képzéseink pontos helyét, gyakoriságát, kezdési időpontját a vizsgaidőpontok és a jelentkezők száma határozza meg.

A céges illetve a kihelyezett tanfolyamaink ügymenete, a tanfolyam kezdési időpontja egyes esetekben az itt leírt általános ismertetőben meghatározottaktól a hatályos jogszabályi előírásokat figyelembe véve eltérhet.

Tapasztalataink szerint a vállalkozások, a gazdálkodó szervezetek, valamint az oktatásszervezők közötti pozitív együttműködés nagyban elősegíti a tűzvédelmi szakvizsgára beiskolázott személyek vizsgára történő sikeres felkészülését függetlenül a választott képzési formától.

Amit a vizsgáról tudni érdemes

A tűzvédelmi szakvizsga elméleti írásbeli és azt követő szóbeli részből tevődik össze, amennyiben a vizsgázó az írásbeli vizsgán 50-89% közötti arányban adott helyes választ. Amennyiben a vizsgázó legalább 90%-os arányban helyes választ adott, nem kötelező szóbeli vizsgát tennie, a vizsga ebben az esetben sikeresnek minősül.

A sikeres szakvizsgáról az oktatásszervező bizonyítványt állít ki, ami a szakvizsga napjától számított 5 évig érvényes.

FIGYELEM!

Szakvizsgával kell rendelkeznie annak a vezetőnek (munkáltatónak) is, aki a fenti tevékenységet végzők munkáját közvetlenül irányítja. Ha a tűzvédelmi szakvizsgához kötött tevékenységet szakvizsga nélkül végzik, a tűzvédelmi bírság összege legkisebb mértéke 50 000, legnagyobb mértéke 500.000 Ft!

A tűzvédelmi szakvizsga megújítása 5 évenként kötelező!

Az ország egész területén igény szerint vállalunk cégekhez kihelyezetten szakvizsga szervezést és lebonyolítást!

Ismételt szakvizsgára felkészítő képzés (továbbképzés):

a bizonyítvány érvényességének lejárta előtt ismételt szakvizsga tehető a szakvizsga törzsanyagában meghatározott óraszámú felkészítő továbbképzés elvégzésével, amennyiben a szakvizsga-bizonyítvány lejár, a felkészítő tanfolyamot ismételten el kell végezni.

ADR 1.3 fejezete szerinti oktatás

Az ADR előírása szerint a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos munkakört ellátó személyeknek (csomagolók, raktárosok, rakodók, ügyintézők, stb.) feladatukhoz és felelősségükhöz igazodó képzésben kell részesülniük a veszélyes áruk szállítására vonatkozó előírásokból. A képzést az alkalmazottaknak még a felelősség elvállalása előtt kell megkapniuk. Az olyan munkakör, amelyre a szükséges képzés még nem történt meg, csak képzett személy közvetlen felügyelete mellett látható el.

Az érintett személyek feladatához és felelősségéhez igazodva a következő képzés szükséges:

  • A személyzetnek ismernie kell a veszélyes áruk szállítására vonatkozó általános előírásokat.
  • A személyzetet feladatával és felelősségével arányban álló részletességgel ki kell oktatni a veszélyes áruk szállítására vonatkozó szabályzatok előírásaira.
  • Ha a veszélyes árut multi modális szállítással továbbítják, a személyzetnek a többi szállítási módra vonatkozó előírásokat is ismernie kell.
  • A személyzetet ki kell oktatni a veszélyes áruk által képviselt veszélyekről és kockázatról azzal arányban, hogy a veszélyes áruk szállításakor, be- vagy kirakásakor bekövetkező baleset esetén mekkora a sérülés veszélye, ill. mennyire van kitéve a veszélyes áru hatásának.

Az oktatás célja

A személyzet tudatában legyen a biztonságos árukezelés szabályainak és a veszélyhelyzet elhárítására teendő intézkedéseknek.

A képzést ismeretfelújító oktatás keretében rendszeresen ki kell egészíteni az előírásokban történt változásokkal.

Ezeket a tanfolyamokat igény szerint indítjuk, a képzés egy napos, elvégzésének feltétele nincs. A képzést követően hatósági vizsga nincs, csak tanfolyamzáró házi vizsga van. A képzésről Tanúsítvány-t állítunk ki.